Twardy materac a miękki – oznaczenia twardościWpływ twardości materaca na jakość snu

Jakość naszego snu bezpośrednio wiąże się z rodzajem posiadanego przez nas materaca. Podczas nocnego odpoczynku nasz kręgosłup oraz mięśnie muszą mieć odpowiednie podparcie. Organizm ludzki regeneruje się w trakcie snu, dlatego tak ważne jest dostarczenie mu właściwego podłoża. Stabilna konstrukcja materaca jest bezpieczna dla naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz umożliwia odprężenie mięśni po całym dniu. Ze względu na zróżnicowaną budowę ciała, każdy z nas powinien znaleźć materac o właściwościach maksymalnie dopasowanych do swoich preferencji.

Jak odczytywać oznaczenia na materacach?

Twardość materaca oznaczana jest przy pomocy skali H – jest to skrót od angielskiego słowa „hardness”. Modele dostępne na rynku opisywane są parametrami:
•    H1 (materac miękki),
•    H2 (średnio twardy),
•    H3 (twardy),
•    H4 (bardzo twardy).
Obecne możliwości pozwalają na zastosowanie w materacu dwóch różnych twardości. Dzięki temu powstają modele o zróżnicowanej twardości. Dedykowane są one osobom, które mają odmienne preferencje odnośnie twardości podłoża.
Ciężar ciała a twardość
Przy wyborze optymalnej dla naszej sylwetki twardości powinniśmy kierować się ciężarem naszego ciała. Uginająca się podczas snu powierzchnia materaca nie stanowi właściwego podparcia dla kręgosłupa. Stosuje się zatem podstawowe rozróżnienie:
•    H1 – dla osób o wadze do 60 kg,
•    H2 – od 50 kg do 80 kg,
•    H3 – od 70 kg do 110 kg,
•    H4 – powyżej 100 kg.
Twardy materac poradzić sobie musi z dużym obciążeniem. Źle dobrany model nie tylko będzie niebezpieczny dla poszczególnych partii naszego ciała, ale również znacząco obniżał będzie jakość naszego nocnego odpoczynku. Śpiące ciało przyjmuje różne pozycje, warto zatem zdecydować się na model maksymalnie dopasowujący się do sylwetki. Elastyczna i sprężysta powierzchnia materaca gwarantuje zdrowy wypoczynek.

Twardy materac czy miękki – który wybrać?

Bardzo łatwo rozpoznać możemy, zbyt miękki bądź zbyt twardy materac. Jeżeli mamy możliwość oceny poszczególnych rodzajów w sklepie stacjonarnym, koniecznie powinniśmy z niej skorzystać. Wówczas warto ułożyć się na materacu na plecach, odprężając jednocześnie wszystkie mięśnie. Następnie wsunąć należy dłoń między powierzchnię materaca, a lędźwiową część kręgosłupa. Dłoń wsunięta bez problemu oznacza, iż wybrany model jest zbyt twardy. Jeżeli natomiast się ona nie mieści, materac jest zbyt miękki. Ostatnią możliwością jest napotkanie oporu przy ostatecznym wsunięciu dłoni – oznacza to, że materac jest idealnym rozwiązaniem dla naszego ciała. Oczywiście niepokojące powinno być również zapadanie się ciała lub twardość niepozwalająca na rozluźnienie mięśni.
Ostateczny wybór modelu warto skonsultować z obsługą. Informacje odnośnie najistotniejszych dla nas cech pozwolą na dobranie modelu doskonale dopasowanego do naszych potrzeb, ponieważ nie jest ważna wyłącznie twardość, ale również wypełnienie.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć